Чернігівські ЗМІ: маніпуляції на користь політиків і чиновників
Синхронне розміщення прес-релізів від посадовців та інші види маніпуляцій в чернігівських ЗМІ: дайджест INFOCRIME Чернігів.
Основним типом маніпуляцій в чернігівських медіа є джинса. Окремі чернігівські сайти синхронно передруковують без жодних рекламних позначок прес-релізи чиновників обласного рівня та позицію представників Офісу Президента, інші – продовжують практику розміщення немаркованої реклами про дружні політичні сили та комерційну рекламу.
Такий висновок моніторингу місцевих медіа, який провели експерти в рамках проекту INFOCRIME, що реалізується за підтримки британської фундації Thompson Reuters та в партнерстві з Інститутом масової інформації.
У період 24-28 травня експерти INFOCRIME_Чернігів згідно методології ІМІ проаналізували 846 матеріалів 10 інтернет-видань, 3 акаунтів представників влади у Facebook, а також 48 сюжетів трьох місцевих телеканалів*.
За результатами моніторингу виявлено 21 матеріали, які містять ознаки маніпуляцій. З них 66,7% матеріалів були на політичну тему, немаркована комерційна реклама склала 23,8%, ще 9,5% – новини кримінального характеру.
Дві третини маніпуляцій, які були виявлені у чернігівських медіа – це матеріали з ознаками замовності, тобто спроба видати за журналістський матеріал приховану політичну чи комерційну рекламу (джинсу) .
Далі наведемо приклади маніпуляцій, які виявлені в ході моніторингу.
Передрук офіційних прес-релізів піарного характеру від прес-служб чиновників
Матеріал із сайту Чернігівської обласної адміністрації без купюр потрапив на сторінки сайту сайту Свобода.ФМ. В ньому як особиста заслуга очільниці ОДА Анни Коваленко, подається інформація про підписання меморандуму про співпрацю між львівською та чернігівською ОДА, головним напрямком якого визначено туристичну галузь.
Також як особисте досягнення Коваленко згадується і включення палацово-паркового комплексу “Качанівка” до переліку об’єктів реставрації.
Ще один матеріал із сайту ОДА, передрукований виданням Свобода.ФМ без жодних позначок та посилань на джерело, стосується урочистого відкриття головою ОДА Анною Коваленко новозбудованої за державний кошт амбулаторії у селі Чорнотичі Сосницької громади.
Той самий текст і фото про відкриття Анною Коваленко нової амбулаторії синхронно з’явився також на сайтах Чернігівський монітор та Події і коментарі, що може вказувати на єдине джерело розміщення/поширення цих замовних матеріалів.
Джинса на користь політиків та чиновників
Однаковий текст без будь-якого маркування на основі заяв заступника керівника Офісу Президента, координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка про введення ринку землі з’явився одночасно у виданнях Події і коментарі, Свобода.ФМ та Чернігівський монітор, що вказує на замовний характер повідомлень.
Ще один рекламний матеріал без належного маркування про ініціювання політичною силою Юлії Тимошенко всеукраїнського референдуму проти продажу землі з’явився на сайті “Високий Вал”. Додамо, що це видання пов’язують із народним депутатом від партії “Батьківщина” Валерієм Дубілем.
Також матеріал без належного маркування на сайті “Високий Вал” про надання командою Валерія Дубіля медичним закладам Чернігівщини обладнанням для лікування хворих на COVID-19 – партію пульсоксиметрів та оксигенаторів у Бобровицю та Нову Басань в рамках програми Юлії Тимошенко «Здоров’я нації».
«Хочу подякувати Валерію Олександровичу за вклад у здоров’я людей.” – закінчується стаття словами голови Новобасанської громади Миколи Дяченка.
Немаркований матеріал про діяльність партії “Наш край” опублікований на сайт Челайн, який пов’язують з цією партією. У ньому йшлося про відкриття мережі громадських приймалень партії на Чернігівщині та роботу депутата Чернігівської обласної ради Ігоря Романенка.
Леонід Яковишин, власник агрохолдингу “Земля і воля”, з’являється у компліментарному сюжеті телеканалу “UA:Чернігів”. Він перебудовує за власний кошт сільський клуб та допомагає з ремонтом житла місцевим мешканцям, якщо ті погодяться тримати менше домашніх тварин на своїх подвір’ях. В сюжеті згадано, що люди ставляться до таких ініціатив “хто позитивно, хто негативно”, але наведено лише позитивні відгуки жителів – “Батько в нас добрячий!”.
Відзначимо, що це вже не перший матеріал про Яковишина на Суспільному, раніше було велике інтерв’ю з цим діячем та резонансний сюжет про усипальницю (мавзолей) Яковишина вартістю 3 млн. доларів.
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко постає рятівником занедбаних вулиць обласного центру в сюжетах телеканалу “Новий Чернігів”, який фінансується з міського бюджету. “Такий мер у нас умничка. Лучшего буть не може” – цитата жителів мікрорайону Олександрівка в Чернігові слугує головним лейтмотив сюжету комунального телеканалу “Новий Чернігів” про ремонт дороги в цьому мікрорайоні.
Маніпуляції з заголовками, які не відповідають змісту тексту
На сайті Челайн опублікований матеріал із заголовком “Атрошенко винен 5 тисяч доларів чернігівському підприємству”. Однак, в самому тексті йдеться про інше, що міський голова Чернігова Владислав Атрошенко публічно пообіцяв особисто сплатити 5 тисяч доларів тому, хто озвучить факти корупції серед чиновників міської влади. Після цього один із підприємців повідомив про тиск з боку керівництва управління земельних ресурсів при оформленні земельної ділянки.
“Отже, мер може вручити анонсований приз або ж знайти причини, чому цього не робити” – підсумовується у матеріалі. Як бачимо, з тексту не випливає твердження заголовку, що мер винен комусь гроші.
Ще один приклад маніпулятивного заголовку у видання “Високий Вал”: “За удар в обличчя: юнака з Чернігівщини засудили до 4 років ув’язнення”. У самому тексті матеріалу розкривається суть справи – жителя області засудили не за удар в обличчя, а за вбивство через необережність – від удару в обличчя потерпілий впав на асфальтобетонне покриття, вдарився головою об поверхню, і внаслідок отриманих тілесних ушкоджень через шість днів помер в лікарні.
Має маніпулятивний підтекст і заголовок у виданні “Час чернігівський”: “За жорстоке вбивство семирічного сина – неосудний”. Із заголовку складається враження, що злочинець уникне покарання. Але, як бачимо із тексту, чоловіка, який вбив сина, визнали неосудним та небезпечним для суспільства. Його відправили до психлікарні та ізолювали від інших людей.
Суб’єктивні судження та емоційні оцінки в тексті, як засіб маніпуляцій
Видання Город.CN передруковує матеріал газети “Чернігівщина”: “Реорганізувати не можна залишити”, який розповідає про спроби місцевої влади Плисківської територіальної громади реорганізувати типову школу в селі Сиволожі.
Матеріал емоційно-забарвлений, чітко проявляється позиція автора у ставленні до події. Наприклад, описуючи відсутність під час слухань по реорганізації сільської школи голови громади Марини Вірко, автор зауважує: “У п’ятницю голова громади помирала в лікарні, а наступного дня розважалась у компанії чиновників сільради… А кажуть, вітчизняна медицина не здатна на диво!”.
Рекламні та комерційні матеріали без належного маркування ще один вид маніпуляції на місцевих сайтах: про День донора від Vodafone, про розширення мережі продуктових магазинів АТБ на сайті Свобода.ФМ, реклама бази відпочинку та послуги по придбанню нерухомості на сайті Нежатин, масажні килимки для ніг на сайті “Час чернігівський”.
Висновок: політичні сили продовжують розміщувати політичну рекламу без маркування у чернігівських виданнях. Також залишається поширена практика розміщення замовних прес-релізів політиків пакетом на кількох сайтах – це виявляється досить показовим під час моніторингу – однакові замовні статті синхронно з’являються на декількох майданчиках, як редакційні матеріали.
Період моніторингу – 24 -28 травня 2021 року.
Наталія Іващенко, Павло Пущенко, проєкт INFOCRIME Чернігів
Проєкт ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.